Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Ankara

(Strony) > > > Ankara

Ankara jest stolicą Turcji od 1923 roku, gdy Mustafa Kemal Atatürk przeniósł ja tutaj z powodów strategicznych, aby nieprzyjaciele nie mogli zdobyć jej bezpośrednio z morza. Pomogło to w dynamicznym i szybkim rozwojowi miasta, które dzisiaj jest nowoczesnym ośrodkiem wielkomiejskim.

Ankara z 30 tys. mieszkańców rozrosła się do 4 mln. Przed wiekami zajmowano się tutaj hodowla kóz angorskich. Nazwę miasto otrzymało od króla Midasa, od kotwicy z Arki Noego, którą tutaj znalazł (Angora = Kotwica). Miasto powstało w VIII wieku p.n.e. i do dzisiaj wymieniani są w nim: Osmanowie, Mongołowie, Turcy, Persowie, Bizantyjczycy, Aleksander Wielki, Hetyci, Rzymianie, i można by tak wymieniać jeszcze bez końca.

Główną aleją Ankary jest Atatürk Bulvari, na jej północnym końcu znajduje się plac Ulus Meydani, w którego okolicach jest większość tanich i przeciętnych hoteli, znanych muzeów i cytadela. Po głównej arterii można przemieszczać się autobusami miejskimi, ale też jest metro i taksówki. Znajdziemy tutaj dużo punktów wymiany waluty, bankomatów, nowoczesny szpital i pocztę główną.

Zabytki w Ankarze

Najbardziej znanym zabytkiem jest muzeum miejscowej cywilizacji (pozostałości kultury antycznej), Cytadela (historyczna budowla z czasów antycznych z pięknym widokiem na miasto, w której znajdziemy także restaurację), mauzoleum Atatürka (zbudowane dla upamiętnienia pierwszego prezydenta), Kolumnę Juliana (upamiętniająca wizytę cesarza rzymskiego), a także liczne muzea (kolejnictwa, wojny, niepodległości, etnograficzne).

Transport

Z miasta można pojechać na wycieczki do innych pięknych miejsc Turcji. Kraj ten ma dobrze rozwiniętą sieć autobusową i kolejową (wolniejszą i mniej zatłoczoną). Jest tu także i lotnisko, z którego jednak samoloty latają rzadziej niż ze Stambułu i są przy tym droższe.

Klimat Ankary

Miasto ma wyraźnie kontynentalny klimat. Lato jest suche i gorące, a w zimie pojawia się śnieg. Najbardziej optymalnym okresem do wizyty jest wiosna lub jesień.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski