Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Antalya

(Strony) > > > Antalya

Ta „Perła tureckiej riviery“, jak się ja nazywa, została założona przez Attralosa II w 160 roku p.n.e. i jest głównym centrum tego regionu Morza Śródziemnego. Ma własne lotnisko międzynarodowe, a także port z rybnymi restauracjami i kawiarniami. Na liczne luksusowe jachty ze wzgórza Taurus spogląda stare miasto.

Antalya stała się stosunkowo niedawno centrum turystycznym. Dzisiaj jest to 600 tys. miasto, pełne luksusowych hoteli, które często posiadają pięć gwiazdek. Nie można zapomnieć o bajecznych warunkach do kąpieli i długich plażach, na których można także przeżyć romantyczne wieczory.

Antalya jest tez dobrym miejscem do zakupów, a typowym towarem są tutaj ręcznie tkane dywany, złota biżuteria, wyroby skórzane, drewniane figurki i przyprawy. To wszystko można tutaj kupić za przystępną cenę.

Antalya - Podróżowanie

W podróż po zabytkach można wybrać tzw. dolmus, który zabiera pełną liczbę pasażerów i jeździ na stałych trasach pomiędzy kurortami, za stałą opłatą. Są tutaj także wypożyczalnie samochodów, które działają bezpośrednio na lotnisku lub w niektórych hotelach i oferują auta za około 25 euro/dzień. W przypadku podróży autem należy brać pod uwagę dziki sposób jazdy miejscowych. Turcja ma wysoki wskaźnik wypadków i jedną z najwyższych liczbę osób ginących na drogach. Na wyprawy do pięknych zakątków tego kraju warto wykorzystać połączenia autobusowe.

Miejscowe Zabytki

Symbolem miasta jest znany Yivli Minare (minaret) z XIII wieku, który przypomina czasy seldżuckie. Obok znajdziemy ruiny szkoły Koranu. Do innych atrakcji miasta zalicza się też rzymska Brama Hadriana z II w. p. n. e. oraz historyczna część miasta Kaleici ze słynnym minaretem Kesik. Jedne z najcenniejszych zbiorów sztuki antycznej można zobaczyć w miejscowym Muzeum Archeologicznym, które warto zwiedzić i odpocząć w pięknym parku.

Wycieczki Fakultatywne

Z miasta Antalya organizowanych jest wiele wycieczek, a ich różnorodną ofertę posiadają biura podróży. Około 14 km na zachód znajdują się wspaniałe wodospady i jaskinie, z których Karain ukrywa najstarsze malowidła z epoki paleolitu na terenie Turcji.

Z drugiej strony, około 15 km na wschód, znajduje się jedno z najstarszych chrześcijańskich miejsc Małej Azji, zwane Perge, którego częścią jest antyczny stadion i teatr.

W odległości 35 kilometrów jest miasteczko Termessos, zwane Orlim gniazdem, którego dzięki położeniu i odwadze mieszkańców, nie zdobył nawet Aleksander Macedoński.

To jest miasto z niezwykłym urokiem, a jego interesująca historia zatrzymała wiele pozostałości jak m.in. kamienne grobowce, łaźnie, świątynię i amfiteatr. To wszystko jest ukryte w gęstym lesie na skalistym wzgórzu. Warto tutaj dotrzeć. Z góry mamy też wyjątkowy widok na cmentarz, w którym są setki zdobionych sarkofagów pochodzące z różnych okresów, część nawet odkrytych.

Klimat Antaly

Jak twierdzą Turcy, tutaj słońce świeci przez 300 dni w roku. Lato jest suche i gorące, a zimy łagodne. Dzięki temu można się tutaj kąpać przez trzy czwarte roku. Najbardziej ulubione i znane plaże w tej okolicy to: Konyaalti Plaji i Lara Plaji. W zimie na wzgórzach Taurus przygotowuje się trasy zjazdowe dla narciarzy.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski