Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Historia

(Strony) > > > Historia

Historia Turcji

Kraj został zasiedlony przez Turków w XI wieku. Wcześniej na tych terenach o wpływy walczyli przedstawiciele różnych imperiów. W starożytności było tutaj Imperium Hetyckie, Rzymskie i Bizantyjskie.

Jednym z najważniejszych momentów w historii Turcji był rok 1299, gdy Osman I został pierwszym sułtanem Imperium Osmańskiego z władzą absolutną nad krajem i rozpoczął pierwsze podboje Europy, Azji i Afryki.

W 1923 roku zanik Imperium Osmańskiego stworzył warunki do nowoczesnych reform Kemala Atatürka, który założył Republikę Turecką.

Do dziś Turcja zmaga się z różnymi problemami ekonomicznymi i politycznymi. Szczególnie dotyczy to mniejszości narodowych, których przedstawiciele mieszkają w tym kraju. Wciąż problematyczne są stosunki rządu z dwoma milionami Kurdów mieszkających na stałe w tym kraju.

Turcja ma też swoje niekwestionowane zasługi w istotnych wydarzeniach historycznych, jak m.in. w przebiegu I. wojny światowej, a także w okupacji północnej części Cypru.

Znani Przedstawiciele Turcji

Mustafa Kemal Atatürk (1881 – 1938)
Jeżeli w jakimś mieście tureckim natrafimy na pomnik mężczyzny, możemy być przekonani, iż jest to „ojciec narodu“, którego do dzisiaj Turcy bardzo cenią. Podczas I. wojny światowej stał się bohaterem narodowym podczas obrony półwyspu Galllipoli, co kilka lat później pomogło mu w obaleniu sułtana Osmana I. Następnie został prezydentem i założycielem pierwszej Republiki Tureckiej. Jedną z jego głównych decyzji było przeniesienie stolicy ze Stambułu do Ankary, wprowadzenie urzędowego języka tureckiego, zmianę statusu kobiet w społeczeństwie z równym prawem wyborczym. Na jego część w Ankarze wybudowano mauzoleum.

Ferit Orhan Pamuk (* 7. czerwca 1952)
Ten nadal żyjący pisarz turecki, uważany jest za jednego z najbardziej znanych na świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 50 języków. W jego dziełach często przewijają się wątki biograficzne, którym autor dodaje artystycznego kolorytu. W 2006 roku otrzymał pokojową Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski