Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Kuchnia

(Strony) > > > Kuchnia

Kto raz spróbuje tureckiej kuchni, to do końca życia jej nie zapomni. Kraj oferuje tyle produktów, że umożliwia stworzenie bardzo zróżnicowanych potraw. Jest to m.in. mięso, warzywa, owoce czy przyprawy. W zależności od regionu możemy spotkać różne odstępstwa w kuchni, bo na to mają wpływ sąsiednie kraje. Wschodnia Turcja opanowana jest głównie przez kuchnię śródziemnomorską, na północy widoczny jest wpływ Rosji i Gruzji, na południu widoczny wpływ arabskiego orientu.

Turcy większość swoich dań gotują, pieką lub smażą na dobrej jakości oleju i dlatego ta kuchnia uważana jest za zdrową. Używa się dużo przypraw, które dodają niepowtarzalnego smaku i zapachu, a także pomagają w lepszym trawieniu. Do najpopularniejszych rodzajów przypraw należą m.in. mięta pieprzowa, koper, kolender, pietruszka, papryka, kminek, cebula i czosnek.

Turecka kuchnia jest wstanie zaspokoić także wegetarianów ze swoją ogromną mnogością warzywno-owocowych sałatek, z często ich niezwykłymi kombinacjami.

Mięso jest tutaj najczęściej jagnięce, które Turcy potrafią wyjątkowo przygotować. Spotykane jest też mięso z drobiu, ale największy wybór stanowią tu ryby. Te w większości przygotowuje się na grillu, podobnie jak kebab, który jest turecką specjalnością. Są to kawałki mięsa opiekanego na spiżu, które można także włożyć do arabskiego chleba. Może również zawierać dla nas niezwykłe składniki, jak dla przykładu śliwki.

Nieodłączną częścią tureckiej kuchni jest kawa i herbata, a także ulubiony przez miejscowych napój ayran, który jest mieszanką jogurtu i wody oraz przyprawiony czosnkiem i pieprzem.

Na tureckich ulicach można spotkać sprzedawcę z preclami lub wózkiem z ciepłym ryżem. To trzeba spróbować!

Dla łasuchów przygotowano całą gamę wyjątkowych słodyczy, w których dominuje miód i cukier, co powoduje, że bywają przesłodzone. Typowa dla Turcji jest chałwa i lokum – znany turecki miód.

Prawdą jest, iż turecka kuchnia uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski