Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Pogoda i Klimat

(Strony) > > > Pogoda i Klimat

Za względu na rozczłonkowanie i rozciągnięcie na znacznej powierzchni, w ciągu roku możemy znaleźć taki zakątek, w którym będzie nam odpowiadała pogoda. Rano możemy wykąpać się w morzu, a po południu spędzić czas na nartach na jednym z zaśnieżonych wzniesień górskich.

Cały kraj podzielony jest na kilka stref klimatycznych. Obecnie w środkowej części kraju i na wschodzie spotkamy się z dużymi temperaturami. Lato jest tutaj gorące i suche, ale w zimie możemy na własnej skórze odczuć temperaturę aż -43°C. W tych rejonach w okresie zimowym niektóre miejsca bywają zasypane śniegiem i są niedostępne. Docierają tutaj jedynie miłośnicy przygód.

Zima bywa łagodniejsza na południowym i zachodnim wybrzeżu, z opadami deszczu i temperaturami koło 0°C. Najprzyjemniejszym okresem na wizytę w nadmorskich terenach turystycznych jest koniec kwietnia do początku listopada. W miesiącach letnich temperatury w ciągu dnia mogą osiągać ponad 40°C. Ten, kto nie lubi upałów, powinien zaplanować wizytę w Turcji głównie poza sezonem turystycznym – na wiosnę lub jesienią.

Podczas upałów ważne jest dostarczanie do organizmu napojów, gdyż ich brak może spowodować komplikacje zdrowotne i uprzykrzyć nasz pobyt. Należy pamiętać o nakryciu głowy, okularach słonecznych, kremie do opalania z podwyższonym filtrem, aby nie narazić naszej skóry na poparzenia.

Wpływ klimatu na miejscowe warunki znajdziemy także w odmiennej florze i faunie, która jest inna nad morzem, a inna w głębi lądu. Wśród licznych roślin spotkamy tutaj m.in. malwy, mirt, wawrzyn, platany, oliwki, palmy, figi i bananowce. Turcja jest największym światowym potentatem w produkcji orzeszków laskowych i sułtańskich rodzynek.

W głębi lądu możemy natknąć się na gazele, muflony, jelenie, flamingi, osły, koty, a czasami zabłąkane psy. W górach żyją lamparty, rysie i niedźwiedzie, a przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć sokoła, orła, pustułkę, których oglądamy z większą radością.

Średnie Temperatury w Turcji

Miesiąc IV V VI VII VIII IX X XI
Powietrze 21 27 31 34 35 31 27 21
Woda 17 22 25 26 26 24 22 20

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski