Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Riwiera Egejska

(Strony) > > > Riwiera Egejska

Zachodnie wybrzeże Turcji, leżące nad Morzem Egejskim, graniczące z terenami greckimi, stanowi skarbiec zabytków antycznych. Tutaj znajdziemy dwa cudy świata – Meczet Artemidy w Efes i mauzoleum w Halikarnass. Tutaj znajdziemy także najbardziej znane greckie miasta antyczne – Pergamon, słynna Troja, Afrodisias, Didimu, Mílet. W okresie starożytności ten teren należał do najbardziej zaludnionych na świecie.

Region egejski jest ważny i dla chrześcijan. Efes jest tym miejscem, w którym jedenaście lat mieszkała i zmarła Maria z Nazaretu, co zostało także uznane przez Watykan.

Na wybrzeżu jest tutaj wiele ulubionych kurortów jak dla przykładu Bodrum, Cesme czy Kusadasi. Ich obrazy dopełnione są zatokami i wspaniałymi plażami, gajami piniowymi i oliwnymi. Pobyt tutaj oferuje wiele biur podróży jako miejsce do spędzenia idealnego wypoczynku.

Warto Widzieć - Zabytki Riwiery Egejskiej

Troja

Każdy kto trafi tutaj po zwiedzeniu wielu antycznych zabytków, zastanawia się, co właściwie szczególnego jest w tym miejscu. Należy jednak sobie uświadomić, iż tutejsze wykopaliska są co najmniej o 500 lat starsze niż w pozostałych greckich miejscowościach. Pojedyncze warstwy odkrywają 47 różnych okresów osadniczych. Resztki Troi Homera, która przeżyła dziewięcioletnią wojnę o piękną Helenę, znajdują się w warstwie VII a. Oprócz tego zobaczymy tutaj wielką makietę drewnianego konia i mauzoleum.

Bodrum

To miasto w czasach antycznych nazywało się Halikarnassos. Król Mausolos, który rządził tutaj w IV wieku p.n.e. wystawił na swoją cześć wielki grobowiec, z którego powstało nowe słowo – mauzoleum. Dzisiaj z tej budowli pozostały jedynie fragmenty, a bloki skalne posłużyły do budowy pałacu, który pozostał do dzisiaj niezniszczony i znajduje się w nim Muzeum podmorskiej archeologii.

Współczesne miasto Bodrum jest wysoko rozwiniętym kurortem z dobrą obsługą i wyposażeniem.

Pergamon

Kiedyś Pergamon, dzisiaj Bergama. Nazwa miasta, które należy do najstarszych antycznych miejscowości (powstało w VIII wieku p.n.e.) powstało w wyniku niecodziennego wydarzenia. Miejscowa znana biblioteka otrzymała zakaz przydziału papirusu z Aleksandrii. Król Eumenes II (195-158 p.n.e.) został zmuszony do szukania nowego materiału po zakazie wywozu papirusu z Egiptu wydanym przez Ptolemeusza. Najprawdopodobniej właśnie w Pergamonie udoskonalono wtedy znacznie metody produkcji pergaminu, przez co stał się on jego ważnym ośrodkiem produkcji. Z dawnych czasów zachował się przede wszystkim wyciosany w skale teatr, ruiny świątyni Trajana i akropol.

Izmir

Izmir to trzecie pod względem wielkości miasto Turcji i miejsce urodzin Homera. Ma smutną historię, gdy w trzęsieniu ziemi i podczas I wojny światowej zginęło tutaj ponad 30 tys. osób. Dzięki trzęsieniu ziemi wiele zabytków można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym.

Nad miastem dominuje wieża zegarowa z 1901 roku, która wznosi się na nabrzeżu. Jest tu duże lotnisko międzynarodowe, dzięki któremu Izmir bywa celem podróży turystów, którzy pragną poznać okoliczne zabytki.

Efez

To miasto znajdujące się około 75 km od Izmiru, było kiedyś najważniejszym portem Morza Śródziemnego. W czasach antycznych mieszkało tutaj 300 tys. ludzi. Zniszczenia spowodowane najazdem Gotów oraz coraz silniejsze zamulanie się ujścia rzeki zapoczątkowały stopniowy upadek miasta. Morze odsuwało się coraz dalej a wąski kanał, który łączył je z portem w czasach bizantyjskich już nie nadawał się do użytku. Bez dostępu do morza miasto straciło swoje znaczenie jako ośrodek handlowy a na skutek zabagnienia portu miasto stało się miejscem niezdrowym (malaria).

W VI wieku mieszkańcy przenieśli się na pobliskie wzgórze Ayasuluk. Niemym świadkiem tej tragedii jest port bez wody, na który warto popatrzeć. Z miastem nierozłącznie związana jest biblioteka ze znaną częścią frontową z 16 kolumnami. Znajduje się tu także teatr, w którym co roku odbywa się festiwal, tańce, koncerty i zawody wielbłądów.

Kusadaki

To nadmorskie rybackie miasteczko stało się rajem dla turystów, a miejscowi starają się to wykorzystać. Wyrosło tutaj wiele nowych hoteli, sklepów i restauracji, a także przystań dla jachtów i wycieczkowe parowce. Wielu miejscowych oferuje kwatery w swoich domach. Dzięki bajecznemu położeniu, niedaleko wszystkich pięknych zabytków i przezroczystego morza, stało się częstym celem turystów, którzy wyjeżdżają stąd na wycieczki do Efezu i okolic.

Pammukale

Jak przystało na „bawełniany zamek“ Pammukale widoczny jest już z daleka. Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w malownicze nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami. Są tutaj jeziorka, w których choroby leczono już w starożytności.

Wycieczki do tego miejsca oferują wszystkie tureckie kurorty.

Komunikacja do Riwiery Egejskiej

Do rejonu Morze Egejskiego można dojechać dwoma sposobami. Na północ lepiej jest dojechać ze Stambułu, a do części środkowej i południowej najlepiej z lotniska w Izmirze.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski