Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Rozrywka i Zabawa

(Strony) > > > Rozrywka i Zabawa

Propozycje Spędzenia Czasu

Imprezy Kulturalne

Co roku w Turcji odbywa się wiele różnych festiwali i imprez kulturalnych, które podczas pobytu można podziwiać. Na uwagę zasługują m.in. zawody wielbłądów, festiwale filmowe, winobranie, zawody żeglarskie i wiele innych.

Sporty

Podczas urlopu w nadmorskim kurorcie mamy duży wybór rozrywek. Począwszy od barów nocnych, dyskotek, występów kulturalnych, aż do niezliczonej liczby rozrywek sportowych.

Większość hoteli oferuje tzw. Programy kulturalne, w których można, ale nie trzeba uczestniczyć. Według własnej potrzeby i upodobania można wybrać m.in. aerobic, nauczyć się tańca brzucha, zagrać w golfa, bowling, squash, tenis, jeździć konno, strzelać z łuku, nurkować, żeglować.

Zabytki

Dla miłośników zabytków Turcja stanowi prawdziwy raj na ziemi. Zwiedzić warto Istambuł, miasto rozciągające się na dwóch kontynentach i ukrywające w sobie Niebieski Meczet, Meczet Sułtana Sulejmana Wspaniałego, pałac Topkapi, Wielkim Bazarze – Kapali Carsisi i jeszcze wiele innych zabytków.

Turcja jest krajem Homera i jego bajecznej Troji, podobnie jak antycznych miast Pergamon i Smyrna. Znajdziemy tutaj dwa z siedmiu cudów świata – mauzoleum w Halikarnass i świątynię Artemidy w Efez.

Będziemy oczarowani białymi wapiennymi kaskadami trawertynowymi. Dzisiaj ciekawie ukształtowane formy są nazywane "Bawełnianym zamkiem" albo "Bawełnianą twierdzą" Pamukkale. Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Można zaliczyć tzw. niebieski szlak, niezapomnianą morską trasę wokół południowego wybrzeża.

Południowe i południowo-wschodnie wybrzeże zauroczy nas przepięknymi plażami z licznymi antycznymi zabytkami. We wnętrzu kontynentu znajduje się centrum starodawnego Imperium Hetytów, z chrześcijańskimi kościółkami wydrążonymi w skałach Kapadocji, z antyczną Cezareą, czy znanymi na całym świecie tańczącymi derwiszami z Konyi. Nad tym wszystkim wznosi się biblijne wzgórze Ararat.

Zasady Obowiązujące Podczas Zwiedzania Zabytków

Fotografowanie

Można fotografować wszystko, co nie jest zakazane jak m.in. obiekty wojskowe, policja, lotniska i niektóre meczety. Zakaz dotyczy fotografowania modlących się ludzi. Zawsze lepiej spytać osobę, czy zgadza się na zrobienie zdjęcia. Jeżeli w meczecie można fotografować, to zwykle bez użycia lampy błyskowej.

Zwiedzanie Meczetu

Do meczetu wchodzi się w obuwiu, w skarpetkach lub bez. Przed wejściem jest dywanik, na który nie można wejść w obuwiu, gdyż jest już częścią świętego miejsca. Mężczyźni powinni mieć na sobie długie spodnie i koszulę z rękawami, a kobiety spodnie lub długą spódnicę, zakryte ramiona i włosy. Zwykle istnieje na miejscu możliwość wypożyczenia brakujących części ubioru.

Wstęp

Opisanie wszystkich zabytków w Turcji zajęłoby wiele tomów i dlatego wymienimy tylko niektóre z nich.

Poniżej ceny biletów wstępu:

 • Yarebatan Saraj w Istambule 10 YTL
 • Muzeum Aya Sofia w Trabzon 2 YTL
 • Klasztor w Sumelu 5 YTL
 • Twierdza Van Kalesi 2 YTL
 • Skalny zamek Kale w Uchisaru 2,50 YTL
 • Podziemne miasto Derinkuyu 10 YTL
 • Muzeum Mevlany w Konyi 5 YTL
 • Pamukkale+Hierapolis 5 YTL
 • Efes 10 YTL

Kolejne Zalecenia i Etykieta

 • powszechnie wiadomo, iż samotna kobieta na ulicy wzbudza zainteresowanie. W godzinach wieczornych jest to niebezpieczne, a całkowicie nie zalecane są wyzywające ubiory. Turcy są w regionach turystycznych bardziej tolerancyjni niż w innych częściach kraju.
 • Przechodzień zawsze pozdrawia siedzącego.
 • Nie należy głośno smarkać w miejscach publicznych i w towarzystwie.
 • Odwrotnie, odbicie się po jedzeniu oznacza, że ono smakowało.
 • Zawiedzeni będą nudyści, gdyż zakazane jest w Turcji opalanie się bez strojów.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski