Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Stambuł

(Strony) > > > Stambuł

Stambuł jest największym tureckim miastem (chociaż nie stolicą), z bogata historią, uważany za ważny ośrodek handlowy i kulturalny, w którym mieszają się ludzie różnych narodowości, profesji i wyznania.

Pierwsza ciekawostka tej „Bramy orientu“, jak często Stambuł jest nazywany, to już jego powierzchnia. To 11 milionowe miasto rozciąga się na dwóch kontynentach – europejskim i azjatyckim z Cieśniną Bosfor jako linia podziału. Ten kanał o długości 31,5 km jest dynamicznie wykorzystywany w transporcie i komunikacji.

Jeżeli nie chcemy poznać Stambułu rozpalonego od słońca, to należy wybrać się do jego zwiedzania w okresie zimowo-wiosennym. Poza sezonem ucieszą nas także niższe ceny i mniej zwiedzających turystów. Również zakwaterowanie w tym okresie bliżej centrum znajdziemy za dostępne ceny. Wystarczy wybrać jeden z pustych w tym okresie hotelików.

Ceny posiłków są porównywalne z naszymi, a na ulicach można tutaj kupić naprawdę wyśmienite miejscowe specjały, z których najbardziej znany jest kebab (kawałki mięsa pieczone na grillu).

Podczas dokonywania zakupów obowiązują podobne zasady jak w innych częściach Turcji. W murowanych sklepach obowiązują ceny stałe, ale można próbować się targować. Natomiast na bazarach targowanie się jest już obowiązkiem.

Historia i Zabytki

Centrum historyczne miasta i większość znanych zabytków znajduje się w jego europejskiej części, która też należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów. Nie oznacza to wcale, że druga część nie jest odwiedzana, bo także w niej turyści znajdą coś dla siebie interesującego. Jest tu wiele miejsc, w których można przenocować.

Historia miasta sięga aż do czasów antycznych. Stopniowo stawało się ono centrum Imperium Rzymskiego, Bizantyjskiego i Osmańskiego, aż do powstania republiki, gdy stolicę przeniesiono do Ankary. Każdy z tych okresów pozostawił w mieście swoje ślady i naprawdę jest z czego wybrać. Zabytki jak m.in. Haghia Sophia, Błękitny Meczet, Wielki bazar, pałac Topkapi, pałac Dolmbohcze, czy wspaniały Meczet Sulejmana, są godne zwiedzenia.

Haghia Sophia

Chyba najbardziej znany zabytek tego miasta, który pochodzi z czasów bizantyjskich i od 527 roku aż do czasów pierwszej republiki służył jako kościół. W 1935 roku Atatürk zamienił go na muzeum. Na przeciwko można zwiedzić hamam, czyli łaźnię turecką. Haghia Sophia często jest nazywana „Kościół Mądrości Bożej“.

Błękitny Meczet

Niedaleko znajduje się kolejny klejnot – Błękitny meczet. To jeden z wyjątkowych meczetów w Europie z sześcioma minaretami, 260 oknami i obłożona dziesiątkami tysięcy niebieskich płytek, od których przyjęto nazwę. Budowla ta powstała w 1617 roku na życzenie sułtana Ahmeta I i jest to najlepszy przykład osmańskiej architektury. Dla lepszego poznania meczetu polecamy wybór trasy przez Hippodrom.

Ciekawostka: Obecnie obowiązuje zasada, że klasyczne meczety mają dwa minarety. Sześć minaretów mógł mieć jedynie meczet w Mekce. Według legendy, z tego powodu sułtan musiał wybudować w Mekce siódmy minaret.

Wielki Bazar

Wielki bazar, czyli Kapali Carsi jest rajem do zakupów. Pod jednym dachem znajdziemy tutaj prawie 4000 sklepików, jeden obok drugiego, w długich rzędach. Kiedyś chodniki pomiędzy nimi nazywano od towarów, które były tam oferowane. Dzisiaj nie można się tym kierować, gdy nie chcemy tutaj zabłądzić. Głównymi handlarzami są tutaj złotnicy u których można kupić niezliczoną ilość tych wyrobów.

Pałac Topkapi

Ten pałac służył w XIX wieku jako rezydencja sułtana, a jego nieodłączną częścią był harem, który można zwiedzać i obecnie. Jeżeli się na to zdecydujemy, to bilet wstępu należy zakupić już wcześnie rano, gdyż ich liczba jest ograniczona.

Pałac Dolmbahcze

Ten pałac leży na brzegu Bosforu i jest przykładem bogactwa Imperium Osmańskiego, a kiedyś był siedzibą sułtana. Jeżeli chcemy przenieść się do krainy tysiąca i jednej nocy, to warto zwiedzić jego wnętrze. Pałac tworzy cały kompleks budowli, włącznie z haremem.

Meczet Sulejmana

Ta budowla dominuje nad miastem. Zbudowana za rządów Sulejmana I Wspaniałego, który w czasach Imperium Osmańskiego uczynił z tego kraju potęgę światową. Chociaż posiadał pałace pełne przepychu, dywanów, kolumn, luster ze świecznikami z brązu, to wszystko okazało się dla niego za mało i z tego powodu postanowił zbudować pałac Topkapi.

Inne Ciekawostki

Przejażdżka po Bosforze

Z portu Emimonu można wypłynąć na wycieczkę po morzu, którą organizuje miasto, a także prywatni przewoźnicy. Chociaż trasy są jednakowe, to prywatni właściciele mają wyższe ceny.

Łaźnia Turecka

Hamam, czyli łaźnia turecka jest typowym miejscem dla tego kraju, które warto odwiedzić. Należy jednak liczyć się z tym, że obiekty te bywają oddzielne dla kobiet i mężczyzn.

Transport

Stambuł ma gęsta sieć komunikacji miejskiej, która obejmuje autobusy, tramwaje i dwie linie metra – nadziemną i podziemną.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski