Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Transport

(Strony) > > > Transport

Transport do Turcji

Z Biurem Podróży

Jeżeli lubimy mieć wszystko perfekcyjnie przygotowane, bez zmartwień, a za swoje pieniądze chcemy mieć odpowiednia obsługę, to należy skorzystać z oferty biura podróży. W dzisiejszych czasach internetu nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Nie potrzeba zbierać katalogów, a wycieczkę można wybrać z domu siedząc przed komputerem. Wystarczy tylko odpowiednio kliknąć myszką. Turcja jest na tyle ulubionym kierunkiem wyjazdów, że oferta potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów.

Na Własny Rachunek

Dla amatorów przygód i miłośników nieprzewidywalnych wydarzeń, ten kraj stwarza wiele możliwości. Jak się tutaj dostać i jak podróżować?

Samolotem

W ostatnich latach pojawiły się niezliczone oferty tanich linii lotniczych, z których bez obawy można skorzystać. Bilet lotniczy do Stambułu można kupić obecnie na bardzo korzystnych warunkach. Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas na miejscu i poznać cały kraj, to warto skorzystać z lokalnych połączeń lotniczych. Komunikacja lotnicza pomiędzy większymi miastami jest również możliwa za rozsądne ceny.

Autem

W przypadku wyjazdu pojazdem mechanicznym należy pamiętać o wymaganych dokumentach – dowód rejestracyjny pojazdu, międzynarodowe prawo jazdy, międzynarodowe ubezpieczenie (zielona karta). Polisę ubezpieczenia można także zakupić na tureckiej granicy. Do Turcji najszybciej dojedziemy przez takie kraje jak: Słowacja, Węgry, Serbia, Czarnogóra i Bułgaria. Na granicy samochód zostanie wpisany do paszportu właściciela i musi opuścić Turcję wraz z właścicielem w ciągu maksymalnie 180 dni. Jeżeli nie jesteśmy właścicielami pojazdu, to niezbędny będzie dokument potwierdzający możliwość z niego korzystania.

Podczas jazdy po tureckich drogach trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to kraj o największej liczbie wypadków. Prowadzenie samochodu wymaga tutaj od kierowcy mocnych nerwów. Przepisy ruchu drogowego są podobne do polskich, ale w praktyce nikt ich nie przestrzega. Uważać muszą też piesi, bo w każdym miejscu obowiązuje tutaj niepisana zasada o pierwszeństwie pojazdu mechanicznego.

Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna nic tu nie oznacza, a jedynie to, ze kierowca daje o sobie znać. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, poza 90 km/h, a na autostradzie 120 km/h. Aktualnie ceny paliw są znacznie wyższe niż w Polsce i dlatego opłaci się jak najwięcej paliwa zatankować jeszcze przed przekroczeniem granicy tureckiej.

Pociągiem

Także koleje starają się oferować konkurencyjne formy transportu. „Rail Global Pass“. Klienci mogą wybierać pomiędzy biletem "InterRail Global Pass", który obejmuje wszystkie kraje uczestniczące w programie a biletem "InterRail One Country Pass", który umożliwia wybranie jednego kraju, w którym chcemy podróżować koleją.

Autobusem

Istnieje możliwość dojazdu autobusem z Polski do Turcji, ale ta oferta wciąż się zmienia i często niezbędna jest przesiadka np. w Bułgarii.

Komunikacja Miejska

W regionach turystycznych najczęściej korzysta się z taksówek lub zbiorowo z minibusów, które jeżdżą tam i z powrotem oraz zatrzymują się gdzie tylko chcemy. Cena biletu zawsze wywieszona jest koło kierowcy, który także potrafi turystę oszukać. Taksówki mają taksometry, a cenniki znajdziemy na większych postojach.

Funkcjonują tutaj także stałe połączenia autobusowe. Jednak słowa „stałe“ nie należy tutaj brać poważnie, bo dotrzymanie rozkładu jazdy jest Turkom zupełnie obce. Mają dobrze rozbudowaną sieć połączeń i praktycznie można dostać się wszędzie. Za podróż ze Stambułu do Ankary zapłacimy około 20 USD, a jazda trwa około 6 godzin.

W Turcji można wynająć samochód i obowiązują tutaj informacje w części informującej o podróżowaniu autem. Cena wynajęcia za 1 dzień wynosi w przeliczeniu ok. 90 PLN i do tego jeszcze obowiązkowo pobierana jest zwrotna zaliczka.

W Stambule mamy do dyspozycji jeszcze tramwaje oraz podziemne i naziemne metro, a także niespotykany u nas zwykle transport wodny.

Po kraju można podróżować też pociągiem, którego wyposażenie i jakość jest porównywalna, a raczej rzadko wyższa od naszej. Ceny biletów nieco tańsze od autobusu, ale podróż wolniejsza.

Napiwków w środkach komunikacji się tutaj nie daje, a jedynie w taksówce możemy dodać drobne.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski