Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Turcja Centralna

(Strony) > > > Turcja Centralna

Centralna Antolya

Tutaj turyści przyjeżdżają głównie w celach poznawczych. Antolya jest terenem bez morza, w lecie jest tu gorąco i sucho, a w zimie chłodno. To okazja do poznania miejscowych zwyczajów bez pozłacania w luksusowych hotelach. Jednak istnieją tutaj różne możliwości zakwaterowania, chociaż jest ich mniej. Z drugiej jednak strony nie znajdziemy się w miejscu, w którym będzie więcej turystów niż miejscowych.

Do tego regionu należy także stolica Ankara, do której istnieją idealne połączenie lotnicze oraz połączenia autobusowe i wypożyczalnie samochodów do dalszych wypraw.

Historia i Zabytki

Centralna Antolia oferuje do zwiedzania pozostałości dawnych cywilizacji, których w całym regionie jest tyle, że trudno zdecydować od czego zacząć. Kto nie chce zobaczyć kościółków wyciosanych w skałach Kapadocji, Konyi z tańczącymi mnichami lub pozostałości starodawnego miasta Gordion.

Oczywiście pierwsze i istniejące kilka stuleci państwo stworzyli Hetyci. Nie jest jasne, skąd tutaj przyszli, ale koło roku 1500 p.n.e. zaczęli ujarzmiać miejscowych obywateli i swoje wpływy rozszerzyli aż do Syrii. Trzysta lat później podbili tzw. morskie narody, pierwotni mieszkańcy wyginęli tutaj około 600 roku p.n.e.

Gordion

Pozostałości antycznego miasta znajdują się około 100 km na zachód od Ankary. Do dzisiaj żyje ono w duchu Aleksandra Wielkiego. Założone przez legendarnego bohatera Gordiosa w połowie VII wieku p.n.e. Według mitologii mieszkańcy Frygii nękani brakiem władcy i walkami wewnętrznymi zwrócili się o radę do wyroczni, która poradziła im, by ogłosili królem tego, kto pojawi się u nich na rydwanie zaprzężonym w byki. W ten sposób Gordios, który zjawił się na takim rydwanie, został królem. W dowód wdzięczności założył miasto Gordion, a Zeusowi złożył w ofierze swój rydwan, na którego dyszlu wykonał skomplikowany węzeł (patrz: węzeł gordyjski). Przepowiednia głosiła, że kto ten węzeł rozwiąże, będzie rządził światem. Sztuki tej miał dokonać Aleksander Wielki w czasie wyprawy na Persję. Legenda głosi, że król Macedonii rozciął węzeł jednym cięciem miecza.

Znajduje się tutaj grobowiec króla Midasa, w którego mogile archeolodzy znaleźli element z brązu, który można zobaczyć w miejscowym muzeum. Także wnętrze grobowca zostało udostępnione do zwiedzania.

Kapadocja

Kraina historyczna w Anatolii, oddalona 250 km od Ankary. Znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych tworzących księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. Kapadocja była aż do średniowiecza silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego.

Podczas zwiedzania odnosimy wrażenie, że znajdujemy się na innej planecie. O erupcji przypomina nieczynny wulkan Ercyies (3917 m), z którego wydobywający się pył wulkaniczny pokrył okolice kilkumetrową warstwą. W następnych latach kraina ukształtowała się w malownicze kształty.

Pozostałością po chrześcijańskich mnichach są kościoły wyciosane w skałach. Budowane w ochronie przed arabskimi najeźdzcami. Podobno było tych podziemnych kościołów, kaplic i świątyń tyle, że każdego dnia w roku można było odprawiać mszę gdzie indziej. Częściowo zachowane z nich zostały freski.

Nie tylko mnisi znajdowali swoje kryjówki w miękkich skałach, ale też były tam budowle mieszkalne zwykłych ludzi. Za względu na to, ze z czasem jakiś część skały odpadł, to możemy zobaczyć jak we wnętrzu wyglądały takie budowle.

Konya

To miasto jest jednym z najstarszych miejsc w środkowej Anatolii. W dawnych czasach panowali tutaj Hetyci, Frygowie, Ludyjczycy, potem Persowie i Rzymianie. W II stuleciu stało się ważnym centrum chrześcijaństwa, kilka razy odwiedzone przez apostoła Pawła. Musiało bronić się przed najazdami Arabów w 1097 roku, a po zdobyciu przez Seldżuków stało się centrum ich królestwa. Po jego rozpadzie Konya stała się częścią Imperium Karamanów, a w XV wieku została odbita przez armię sułtana Mehmeta Fatiha. Stała się ważnym centrum kulturalnym, w którym spotykała się rada islamskich mędrców i artystów.

Konyia zasłynęła także z Zakonu Tańczących Derwiszy, który założył w XIII wieku Mevlan. Twierdzili oni, że muzyka i taniec wyzwala człowieka, a ruch umożliwia wejście duszy w inny stan. Tak powstało określenie „tańczących mnichów“.

Miasto jest dosłownie naszpikowane zabytkami. Jest tutaj Klasztor Mevlana, muzeum pełne eksponatów jak m.in. grobowiec Melvana, kilka meczetów, łaźnie, mauzoleum, muzeum archeologiczne...pokrótce, to jeden dzień na zwiedzenie Konyi, to zdecydowanie za mało. To jest bajka Orientu.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski