Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl Turcja - Travelon.pl

Turcja - Zakupy

(Strony) > > > Zakupy

Z Turcji nie da się nic nie wywieźć. Dla Europejczyka jest tutaj wiele egzotycznych pamiątek, iż byłoby grzechem przynajmniej części tej atmosfery nie zabrać ze sobą do domu.

Turcy są narodem wielu rzemiosł i z tego względu na drodze swoich podróży można zobaczyć wszystko, co ludzka ręka mogła wykonać – biżuterię, rzeźby, szkło, ceramikę, tkaniny, wyszywanki, wyroby z alabastru, onyksu, skóry i inne.

W tym kraju jest wiele sposobów na dokonywanie zakupów. Możemy odwiedzić jeden z murowanych sklepów, wybrać się na bazar lub trafić do ulicznego sprzedawcy.

Targowanie się

Podczas robienia zakupów obowiązuje tutaj jedna podstawowa zasada. Targować się, targować i jeszcze raz targować. Nie jest wyjątkiem, że pierwsza podana przez sprzedawcę cena jest wielokrotnie wyższa od realnej. Trzeba być cierpliwym. Turcy się nie spieszą i to wykorzystują. Może się zdarzyć, iż już z daleka handlarz będzie zapraszał do swojego sklepu, oferował kawę, herbatę lub coś innego do zjedzenia. Jeżeli nie odmówimy, to będzie przekonany, że coś u niego kupimy. Także nigdy nie należy rozpoczynać targowania się, gdy nie mamy zamiaru czegoś kupić.

Wyjątkiem są sklepy murowane z żywnością i supermarkety ze stałymi cenami.

Produkty

Turcja słynie z ręcznie tkanych dywanów. Kiedyś tkali je Nomadowie i wykorzystywali jako dachy nad głowa. Do dzisiaj obowiązuje tutaj zasada, że na dywan nie można wejść nogą w bucie. Sprzedaje się dywany wełniane i jedwabne, różnych wielkości – od miniaturowych do przykrywających cały pokój.

Jeżeli nie chcemy do domu zamiast drogiego klejnotu przywieźć bezcenne metal, to należy zakupu dokonać w murowanych sklepach lub u handlarza, który posiada własny certyfikat i przynależność do cechu złotników. Zakupy w sklepach zaleca się w przypadku droższych prezentów.

Bazary tureckie mają swoją atmosferę, typowa dla orientu, z chaosem, pokrzykiwaniami, zapachem i barwami. Dostaniemy tam wszystko od przypraw, miejscowych specjalności, odzieży, biżuterii, książek, aż po dywany. Jak wszędzie, gdzie gromadzi się dużo ludzi i jest dużo turystów, także tutaj należy zwracać uwagę na swoje portfele. Bazary czynne są w większych miastach codziennie, a w mniejszych raz w tygodniu. Możemy je spotkać także w kurortach.

Podczas pobytu na bazarze oferowane będą także „gwarantowane“ antyczne przedmioty, monety itp. Jednak o ich właściwym pochodzeniu i autentyczności należy zadecydować samemu.

Najnowsze informacje...

18.01.2012 Łowy w dzikiej przyrodzie
16.05.2011 Kaligrafia turecka
27.12.2010 Hymn

Ostatnio na forum...

16.12.2011 Wycieczki fakultatywne w Turcji
23.07.2011 Sprzedam BILET
23.07.2011 alanya
22.07.2011 Animatorzy?
22.07.2011 Hotel billurcu

Najnowsze zdjęcia...

Perge II
Perge I
Ephesus
Pamukalle
teatr rzymski